نام: عباس معروفي

عباس معروفی زاده ۲۷ اردیبهشت ۱۳۳۶ در تهران نویسنده، نمایشنامه نویس، ناشر و روزنامهنگار معاصر ایرانی مقیم آلمان است. او فعالیت ادبی خود را زیر نظر هوشنگ گلشیری آغاز کرد و در دهه شصت با چاپ رمان سمفونی مردگان در عرصه ادبیات ایران به شهرت رسید.

معروفی به خاطر موضع گیری علیه حکومت ایران بارها بازجویی شد و سرانجام تحت فشار سیاسی از ایران خارج شد و به آلمان رفت.

عباس معروفی به سال 1336 خورشيدی در تهران متولد شد. فارغ التحصيل هنرهای زيبای تهران در رشته هنرهای دراماتيک است و حدود يازده سال معلم ادبيات در دبيرستان های تهران بوده است. نخستين مجموعه داستان او با نام "روبه روی آفتاب" در سال 1359 در تهران منتشر شد. پيش و پس از آن نيز داستان های او در برخی مطبوعات به چاپ می رسيد اما با انتشار "سمفونی مردگان" بود که نامش به عنوان نويسنده تثبيت شد.

در سال 1369 مجله ادبی "گردون" را پايه گذاری کرد و بطور جدی به کار مطبوعات ادبی روی آورد. سبک و روال وی در اين نشريه با انتظارات دولت ايران مغاير بود و موجب فشارهای پی در پی و سرانجام محاکمه و توقيف آن شد.

معروفی در پی توقيف "گردون" معروفی ناگزير به ترک وطن شد. او به آلمان رفت و مدتی از بورس "خانه هاينريش بل" بهره گرفت. اما پس از آن برای گذران زندگی دست به کارهای مختلف زد؛ مدتی به عنوان مدير يک هتل کار کرد و پس از آن "خانه هنر و ادبيات هدايت" را که کتابفروشی بزرگی است در خيابان کانت برلين، بنياد نهاد و به کار کتابفروشی مشغول شد. و کلاس های داستان نويسی خود را نيز در همان محل تشکيل داد و در حال حاضر از طريق اين کارها روزگار می گذراند.

تازه ترين اثر چاپ شده معروفی، "فريدون سه پسر داشت" نام دارد و اکنون مشغول نوشتن رمانی است با نام "تماما مخصوص". > او سردبیر نشریه ادبی گردون بود که توقیف شد و خود عباس معروفی زیر فشار دولت ایران، سرانجام از کشور خارج شد.

وی اکنون در برلین زندگی میکند
.
 


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره