نام: حسین دهلوی

نام و نام خانوادگی : حسين دهلوی 
سال تولد : 1306 
محل تولد : تهران
.........................
پدرش كه از نوازندگان به نام موسيقی ايران بود ، وی را تحت تعليم خود قرار داد و حسين كه خود شيفته موسيقی بود از اين امر استقبال شايان نمود و بيش از يازده سال از سنش نگذشته بود كه چندين نغمات را با ويولون آموخت و از اين زمان به بعد موسيقی جزء برنامه روزانه وی گرديد .
وی بيش از هفده سال نداشت كه اداره زندگی خود و خانواده اش را به عهده گرفت و مجبور به تلاش و فعاليت گرديد ولی با توجه به اين از كسب معلومات و آموختن موسيقی غافل نماند و چون علاقه فراوانی به آهنگسازی داشت ، برای فراگيری موسيقی ملی نزد استادابوالحسن صبا می رود و در كلاس استاد به ادامه فراگيری موسيقی ايرانی می پردازد.
پس از چندی " آرمونی "  و "كنترپوآن " و تكنيك آهنگسازی را نزد حسين ناصحی فرا گرفته و با تمام مشكلات و گرفتاری های زندگی ، ضمن خدمت در وزارت دارايی ، در هنرستان عالی موسيقی ثبت نام نموده و در رشته آهنگسازی ، به ادامه تحصيل می پردازد و پس ازچند سال تحصيل دررشته آهنگسازی ، از آنجا فارغ التحصيل می گردد و در همين سال ها بود كه به اداره هنرهای زيبا منتقل می شود و سپس به رياست هنرستان موسيقی ملی منصوب می گردد .
 
دهلوی چون درصدد بود كه همچنان به اندوخته های گوناگون خود در رشته موسيقی ادامه دهد ، لذا نزد پرفسور " توماس كريستين داويد " كه يكی از اساتيد موسيقی آكادمی وين بود و بنا به دعوت دانشگاه تهران به ايران آمد ، به فراگيری نكات دقيق و رموز فنی موسيقی و آهنگسازی پرداخت و مدت ها از محضر اين استاد برجسته اتريش بهره برد .
پس از در گذشت استاد صبا ، در سال 1336 دهلوی به رهبری اركستر شماره يك هنرهای زيبای كشور ( اركستر صبا ) منصوب گرديد كه پس از مدتی ، اين اركستر فعاليت های خود را گسترده تر كرد و برنامه های متعدد و گوناگونی را علاوه بر تلويزيونی ملی ايران در تهران و بعضی شهرستانها و مؤسسات علمی و فرهنگی و كشورهای همجوار اجرا نمود ولی متاسفانه پس از يازده سال فعاليت پر ثمر ، به علت مشكلات مختلف ، اين اركستر منحل گرديد ولی دهلوی اركستر ديگری با شركت هنرجويان هنرستان موسيقی با نام " اركستر رودكی "  تشكيل داد كه تا سال 1350 به فعاليتش ادامه داد . 
دهلوی از جمله مردان نادری است در موسيقی ايران كه هيچ وقت زير بار خط گرفتن های آن چنانی نرفت و هيچ شخص و عاملی نتوانست وی را ترغیب و يا تحت تاثير قرار دهد كه او تابع نظريات و سياست خاص ان روزگردانان موسيقی باشد و برای پيشبرد و پيشرفت موسيقی كشورش كوشش نكند و به همين سبب ، مدتی كه عضويت شورای موسيقی هنرهای زيبا را كه خودش مؤسس آن بود به عهده داشت ، وقتی اختلاف نظرهايی كه در مورد كارهای اساسی و بنيادی هنری با مسؤلان آن زمان پيدا كرد ، كناره گيری کرد و همكاری خود را قطع نمود.
حسين دهلوی ، در مهرماه 1336 به دعوت شادروان روح الله خالقی ، رئيس وقت هنرستان موسيقی ملی ، تدريس بعضی از دروس موسيقی را در اين هنرستان به عهده گرفت و با پشتكار و ذوق و استعداد خود به خوبی از اداره كردن آن برآمد به طوری که در شهريور سال 1341 به رياست هنرستان منصوب می گردد و در زمان رياست چنان علاقه و كوششی براي تربيت شاگردان و پيشرفت اين واحد هنری و آموزشی ازخود نشان داد كه در مدتی كوتاه ، استعداد های نهفته هنرجويان هر چه بيشتر شكوفا شد و ثمره 9 سال تلاش و پی گيری بی وفقه وی ، شاگردانی شد كه حتی برخی از آنان در خارج از كشور در سطح جهانی به فعاليت های شايان توجه و قابل قبولی رسيدند .
دهلوي ، برای كسب تجربه و شناخت بيشتر از موسيقی ، چندي بعد مسافرت هايی به كشورهای : آلمان و اتريش كه مهد و مركز موسيقی اروپا می باشند نمود . 
.................................
دهلوی ، هنرمندی است كه هدفش خدمت به موسيقی ملی ايران و پيشبرد آن است و هميشه و در هر حال جهت هر چه بيشتر بارور ساختن نهال آن به تلاش همه جانبه خود با همه مشكلاتی كه دارد ادامه می دهد و می گويد :
1- بايد با  " حفظ موسيقی از طريق نت نويسی و ضبط آن بر روی نوار و صفحه توسط استادان و نوازندگان ورزيده موسيقی ملی كه خوشبختانه قسمت های اساسی آن تاكنون انجام شده و همچنين آموزش اين موسيقی به نوازندگان جوان ، تا اين گنجينه نسل به نسل به ارث رسيده به ما ، حفظ شده و باقی بماند .
2- با خلق آثار جديد توسط آهنگسازان تحصيل كرده و صاحب صلاحيت ايرانی كه بنا به احتياج زمان و نياز مردم اين سرزمين می بايست به شيوه های مختلف انجام گيرد ، تا به اين ترتيب ادبيات موسيقی ماغنی تر گردد . به همان گونه كه ادبيات نظم ما توسط استادان سخن و شعرای برجسته ای چون : فردوسی ، حافظ ، سعدی و صدها شاعر قديم و نوپرداز به وجود آمده و گسترش يافته است ، ادبيات موسيقی ما نيز بايد بر روی پايه هایی از نواهای موسيقی ملی ما بنا گشته و بيش از پيش آثاری در اين زمينه خلق گردد.
3- آموزش صحيح و اصولی در سطح مدارس موسيقی از كلاس ها چهارم و پنجم ابتدايی تا پايان دوره متوسطه .
4- آموزش موسيقی در سطح عالی و دانشگاه .
5- آموزش آزاد موسيقی در سطح شهرها برای علاقمندان از طريق صدور مجوز تاسيس كلاس های آزاد موسيقی .
6- آموزش موسيقی نظامی از طريق گذراندن دوره عالی اين رشته و تشكيل اركستر های مورد نياز در اين زمينه .
7- اختصاص برنامه های مستقل روزانه برای ارائه موسيقی های مختلف در راديو و تلويزيون با توضيح و تفسير جهت آگاهی مردم از كم و كيف اين هنر كه با دانش بيشتری به آن توجه كنند ، بدون آن كه موسيقی به عنوان يك عامل دنبال رو و زمينه.
............................
آثار و فعالیتهای  استاد :
آغاز ساخت اولين قطعات ويژه موسيقی اركسترال ايرانی : سبكبال ؛ در شور
ادامه ساخت و اجرای قطعات ويژه موسيقی جديد ايرانی ، توسط حسين دهلوی  " دوئو سنتور "  درسه گاه  ( با اجرای فرامرز پايور و داريوش صفوت )،  "  شور آفرين "  در ابوعطا برای اركستر 
" گفتگوی دل " (حسين دهلوی). 
تفويض سرپرستی اركستر بزرگ اداره كل هنرهای زيبای كشور ( اركستر تحت سرپرستی صبا )  به حسين دهلوی وتعويض نام اركستر به "  صبا " . انتشار"  دوئو سنتور"  در سه گاه
كنسرتينو برای سنتور واركستر ، درچهار قسمت ؛ اثر حسين دهلوی ، با همكاری ونوازندگی فرامرز پايور
چهار نوازی مضرابی در اصفهان
بند باز: فانتزی برای تار و اركستر ، براساس قطعه بند باز اثر علينقی وزيری
تصنيف قطعه " سرباز "  برای آواز گروهی و اركستر ، كلام از ابراهيم صفائی
پايه گزاری اركستر ايرانی تالار رودكی به رهبری وسرپرستی حسين دهلوی
اجرای صحنه اپرای "  خسرو و شيرين "  
تعطيل دوره عالی " هنرستان عالی موسيقی ملی "  و كناره گيری حسين دهلوی 
انتشار "  آموزش تمبك "  ( به كوشش حسين دهلوی و جمعی ديگر )  با همكاری و راهنمايی حسين تهرانی
اجرای موسيقی توصيفی "  بيژن و منيژه "  در تالار رودكی
انتشار " سبكبال " در شور، برای اركستر
انتشار مجموعه دوم " نغمه های كودك "
ساخت " سوئيت بيژن و منيژه "  برای اركستر زهی
انتشار "  شور آفرين "  (در ابوعطا)  برای اركستر
انتشار " چهار نوازی مضرابی "  در اصفهان
بازنشستگی حسين دهلوی از وزارت فرهنگ وهنر
به مناسبت درگذشت علينقی وزيری در 92 سالگی : برگزاری مجلس بزرگداشت او با اجرای موسيقی در تالار رودكی (به كوشش حسين دهلوی)
انتشار" كنسرتينو " برای سنتور واركستر
انتشار فانتزی برای تار و اركستر براساس قطعه بند باز ، اثر علينقی وزيری
انتشار" بيژن ومنيژه " سوئيت برای اركستر زهی
انتشار " فانتزی  برای گروه تمبك و اركستر" اثر حسين دهلوی، بخش گروه تمبك از حسين تهرانی
انتشار"  شوشتری " برای ويولون و اركستر ، براساس اثر ابوالحسن صبا 
تجديد چاپ متن ويراسته شده "  آموزش تمبك "  به كوشش حسين دهلوی، همكاری حسين تهرانی و جمعی ديگر
انتشار" سرباز" : قطعه ای برای آواز گروهی واركستر
انتشار " بيژن ومنيژه "  برای اركستر سمفونيك  
انتشار "  گفتگو با حسين دهلوی – گفتگو با علی تجويدی " (ناصر حريری).
انتشار "  گفتگوی دل "  برای آواز واركستر 
نخستين اجراء اركستر مضرابی به رهبری حسين دهلوی
انتشار "  فروغ عشق " برای آواز واركستر ( حسين دهلوی ) 
انتشار "  نخست گلبانگ مضرابی "  برای اركستر مضرابی


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره