نام: حشمت سنجری

نام و نام خانوادگی : حشمت سنجری 
تاریخ تولد :  1296 -  تهران
تارخ وفات : ۱۳۷۳ - تهران
.................................
او در خانواد ه ای اهل هنر به دنيا آمد. 
پدرش "حسين سنجری" از نوازندگان برجسته تار به شمار می آمده که موسيقی را نزد درويش خان و مرتضی نی داوود آموخته بود ولی با گشايش مدرسه موسيقی علينقی وزيری در سال 1302، به آن جا رفت و با نت خوانی و قواعد ديگر موسيقی علمی آشنا شد و در جرگه ياران و همکاران وزيری درآمد. علاوه بر پدر، مادر حشمت نيز با نواختن تار آشنائی داشت و همين فضای هنری خانوادگی، او را دلبسته موسيقی ساخت و سرنوشت او را رقم زد.

حشمت از همان خردسالی با رهنمود پدر که قريحه موسيقی او را دريافته بود، وارد مدرسه موسيقی وزيری شد. او در آغاز علاوه بر شرکت در گروه آواز جمعی کودکان ، به فراگيری تارنوازی پرداخت، ولی به زودی به ويولن، ساز ايرانی شده ای که در مدرسه وزيری ارج و قرب ويژه ای داشت، روی آورد و نواختن آن را آموخت. 

.................................
گفتنی است که حشمت همزمان با فراگيری های هنری ، تحصيات عمومی خود را نيز در دارلفنون می گذرانيد. ولی با پايان گرفتن تحصيلات عمومی، همه زمان و توان خود را يکسره وقف موسيقی ساخت و در هنرستان عالی موسيقی فراگيری های خود را ادامه داد. 
نواختن ويولن را نزد "سرژ خودسيف" ، استاد روسی تبار هنرستان، پيش برد و رهبری و آهنگسازی را در کلاس پرويز محمود فراگرفت.

حشمت سنجری سرانجام توانست تحصيل خود را در هنرستان عالی موسيقی، در سال 1328 با اجرای کنسرتو ويولن بتهوون به عنوان پايان نامه، همراه با ارکستر سمفونيک تهران، به پايان ببرد. 
آن زمان رهبری ارکستر تهران را پرویز محمود بر عهده داشت.همان سال ها رهبری ارکستر را نیز از محمود آموخت و سال ۱۳۲۰ به رهبری اركستر هنرجویان هنرستان عالی موسیقی پرداخت. سرانجام نیز در سال 1334 رهبری ارکستر تهران را بر عهده گرفت. 
سال بعد راهی سفری مطالعاتی آمریكا شد تا به تحقیق و تحصیل موسیقی بپردازد. او درعین حال همکاری خود با ارکستر سمفونیک را ادامه داد. سال 1336 راهی اتریش شد و به تحصیل در رشته رهبری ارکستر در آكادمی موسیقی و هنرهای نمایشی وین نزد هانس اسوروسكی (Swarovsky.H) پرداخت.
در ۱۳۳۹ به ایران بازگشت و رهبری اركستر سمفونیك تهران را كه موقتاً به هایمو توبیر ( Tauber.H) رهبر و آهنگساز اتریشی سپرده شده بود، در دست گرفت.
سنجری تا سال ۱۳۵۱ رهبری ثابت اركستر سمفونیك تهران را در دست داشت. در دوران رهبری او نوازندگان برجسته ای چون یهودی منوهین،رافی پتروسیان و ایزاک اشترن ارکستر تهران را در برنامه هایی همراهی می کردند. او در این سال ها همچنین به عنوان رهبر ميهمان به کشورهای ديگر نيز سفر کرد که می توان به رهبری ارکستر هایی در اتحاد شوروی سابق، لهستان، رومانی و ترکيه اشاره کرد. 

سنجری در اوایل دهه پنجاه تا زمان انقلاب به عنوان سرپرست هنری تالار رودكی و مشاور وزیر به فعالیت ادامه داد و چندین اپرا و باله را رهبری كرد اما سرپرستی ارکستر به فرهاد مشکات سپرده شد. 
او رهبری اركستر مجلسی رادیو و تلویزیون ملی ایران را نیز به عنوان رهبر مهمان در چند كنسرت به عهده داشت.
پس از انقلاب سنجری دوباره رهبری ارکستر را به عهده گرفت و ده سال در این سمت به کارش ادامه داد. گر چه ارکستر در طول این سال ها فعالیت و برنامه های چندانی را به اجرا در نیاورد اما سنجری در حفظ و تداوم کار آن کوشید با وجودی که بسیاری از نوازندگان ارکستر پیش از انقلاب مهاجرت کرده بودند ارکستر را حفظ کرد و برنامه هایی با نوازندگان باقیمانده و چند نوازنده جایگزین ادامه داد. 
او تقریبا حدود دوازده سال رهبری ارکستر را در دست داشت و سرانجام در پاییز ۱۳۶۸ پس از اجرای کنسرتی به مناسبت چهلمین روز درگذشت مرتضی حنانه با اركستر سمفونیک تهران برای همیشه خداحافظی کرد. 
................................. 
حشمت سنجری در کار آهنگسازی، درگير با مسائلی بود که در زمان او، ذهن همه آهنگسازان پيشرو را به خود مشغول می کرد. پرسش هائی که هنوز تا زمان حال نيز پاسخ هائی يگانه نيافته است :  
- آيا می توان از همه شگردهای موسيقی نويسی بين المللی در کار آهنگسازی ملی استفاده کرد؟
- آيا می توان سازهای ملی و بومی را در اجرای آفريده های پيشرو به کارگرفت؟

دو آفريده عمده ای که از حشمت سنجری به جای مانده، نشان می دهد که تمايل و کوشش او بيش از هر چيز درآن بود که به رنگ و بوی موسيقی ملی اولويت بدهد و کاری نکند که طراوت های بومی اين موسيقی در لابلای شگردهای فنی بيی المللی از ميان برود. به همين جهت آن بخش از دستمايه های موسيقی ملی را زمينه کار قرلر می داد که سازگاری بيشتری برای بسط توسعه و ترکيب با شگردهای فنی دارند.

سنجری در "سوئيت ايرانی" که از پنج بخش تشکيل شده، کوشيده است تا ريتم های سرزنده رنگ های ايرانی را به کار بگيرد. اين بخش های پنج گانه عبارتند از: افق بيکران، دوحالت، رقص مظراب ها، رقص دايره، و اوج. در اين ميان رققص دايره به خاطر جاذبه های ريتميک، شهرت بيشتری يافته و بارها به وسيله ارکستر سمفونيک تهران اجرا شده است.

آفريده ديگر حشمت سنجری "رنگارنگ" نام دارد که در آن نيز ملودی ها و ريتم های موسيقی ملی، دستمايه قرار گرفته اند.

سنجری گرايش ويژه ای به آهنگسازان سرزمين های شرقی اتحاد شوروی (سابق) ازجمله "فکرت اميروف" داشت. تاثير اين گرايش را می توان در برخی از آثار او يافت. "شور" آفريده معروف "اميروف"، در رپرتوار ارکستر سمفونيک تهران جای ثابتی داشت. 
.................................
او چهاردهم دی ماه سال 1373 در اثر بیماری و کهولت سن درگذشت.
.................................
یکی از آشناترین و معروف ترین آثار سنجری تابلوی ایرانی یا سوئیت ایرانی است که بارها توسط خود او و رهبران دیگر ارکستر اجرا شده است. 
از دیگر آثار او می توان به نیایش یزدان، سرود دانشگاه، سرود قهرمانان آسیا،رنگارنگ و... اشاره کرد.
.................................
آثار :
"رنگارنگ"
"سوئیت تابلوهای ایرانی"
"پوئم سمفونی بر روی تم‌های زورخانه با اشعار شاهنامه"
"قهرمانان آسیا"
"به امید دیدار"


منابع : 
ویکی پدیا 
سایت خانه موسیقی


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره