نام: علی نقی وزیری

تاریخ تولد: مهر ۱۲۶۵
محل تولد : تهران 
تاریخ وفات : ۱۷ شهریور ۱۳۵۸
..........................................
علینقی وزیری، معروف به «کلنل»،  موسیقی‌دان و آموزگار موسیقی و از پیشگامان آهنگ‌سازی برای اجرای ارکستری موسیقی ایرانی بود. علینقی وزیری یکی از فرزندان بی‌بی‌خانم استرآبادی ، نویسنده ، بنیان‌گذار اولین دبستان دخترانه و یکی از نخستین پیشگامان حقوق زنان ایران بود . از دیگر خواهر و برادران علینقی می‌توان حسنعلی وزیری ، مولود وزیری ، خدیجه افضل وزیری ، علیرضا وزیری را نام برد.
او در سال ۱۳۰۳ کلوپ موزیکال را تأسیس کرد که در این کلوپ هفته‌ای یکبار با شاگردان خود کنسرت می‌داد. وی در سال ۱۳۰۴ اقدام به برگزاری سلسله کنسرت‌ها و سخنرانی‌هایی در زمینه هنر و زیبا شناسی موسیقی کرد . ریاست مدرسه موسیقی در سال ۱۳۰۷ به او محول شد و در حدود سال ۱۳۱۳ در اثر جدیت در امر آموزش موسیقی توانست تدریس سرود را در برنامه درسی آموزش و پرورش دوره دبستان بگنجاند.
او تا آغاز جنگ جهانی دوم در مقام ریاست مدرسه عالی موسیقی انجام وظیفه کرد و سپس از کار کنار گذاشته شد. وی در این دوران به تألیف کتاب‌هایی در زمینه‌های مختلف موسیقی پرداخت و مدتی نیز به عنوان استاد ممتاز، در دانشگاه تهران زیباشناسی هنر را تدریس کرد. او یکی از اساتید روح‌الله خالقی (پدید آورنده سرود ای ایران) بود و شخصاْ آهنگ نفت را به مناسبت ملی شدن نفت ایران ساخت که یک بار از رادیو ایران در همان زمان نیز پخش شد. به خاطر سابقه کار نظامی خود بیشتر به «کلنل» معروف بود. ایرج میرزا در وصف او در منظومه زهره و منوچهر از زبان زهره گفته‌است:

        من کلنل را کلنل کرده‌ام                          پنجه او رهزن دل کرده‌ام
        نام مجازیش علی‌النقی است                     نام حقیقیش ابوالموسیقی است 

..........................................
آثار 
آثار مکتوب
دستور تار وسه تار (دو جلد) ، دستور ویولون (۲ ج)، موسیقی نظری (۳ بخش) ، در عالم موسیقی وصنعت (مجموعه خطابه‌ها) ، سرودهای مدارس ، زیبا شناسی در هنر وطبیعت (ترجمه و اقتباس) ، تاریخ عمومی هنر و زیبا شناسی ، سرودها از پندهای سعدی و مجموعه نوشته‌های پراکنده (به کوشش سید علیرضا میرعلی نقی) .

 


آثار صوتی
صفحات گرامافون ، شامل تکنوازی‌های تار ، همنوازی ها(با ساز/ ارکستر / آواز) از ساخته‌های خود همراه کلام حسین گل گلاب و دیگران. بازسازی شده‌ها توسط ارکستر بزرگ رادیو تهران ، به رهبری روح الله خالقی و جواد معروفی.
گل هاي رنگارنگ برنامه هاي شماره238،257 ، 370 و451

آثار انتخابی
دخترک ژولیده، ژیمناستیک موزیکال (تکنوازی‌های تار)، شکایت نی مشتاق وپریشان ، دوست منبع : ویکی پدیا


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره