نام: ادیسه ی بامداد

نویسنده : پرهام شهرجردی
............................
تاریخ چاپ : 1381
قطع : رقعی
تعداد صفحات : 464
نوع صحافی : سخت
زبان اصلی : فارسی
زبان کتاب : فارسی
شابک : 964-7033-39-7  
............................
درباره کتاب :
این کتاب، مجموعه مقالاتی از منوچهر آتشی، محمدرضا باطنی، رضا براهنی، تقی پورنامداران، ملیحه تیره گل، محمد حقوقی، نصرت رحمانی، یدالله رویایی، محمدعلی سپانلو، شمس لنگرودی، سیدعلی صالحی، عمران صلاحی، جواد مجابی، م. قائد، محمد محمدعلی، صیا موحد و ... درباره‌ی احمد شاملو است.
زندگی شاملو با فراز و نشیب‌های فراوان، نمونه‌ی کامل زندگی روشنفکر و هنرمند درگیر در روزگار ماست. او از ابتدای جوانی تمام نیروی خود را در اختیار شور هنری خود قرار داد. از این رو، زندگی او ادیسه وار گذشت و کتاب ادیسه‌ی بامداد نمایی از این زندگی است. این اثر ما را به شاملو کار او نزدیک می‌کند و به این اعتبار، به جای تکرار دانسته‌ها، شروع نادانسته‌ها را پیش کشیده است. نیروی حیرت‌انگیز شامل در عرصه‌ی ادبیات، کار شناخت‌اش را به مراتب مشکل‌تر از دیگر معاصرانش می‌کند ولی این مجموعه گوشه‌های پنهان او را کشف می‌کند. 
............................
ساختار کتاب :
بخش نخستین کتاب به زندگی احمد شاملو می پردازد. زندگینامه احمد شاملو و منابع دیگری مثل "آنچه شاملو در روزنامه کیهان درباره زندگی اش نوشته" از مطالب این بخش است.

"یاد بامداد" بخش دیگر کتاب است که در آن، شاعران و نویسندگان ازخاطراتشان با شاملو می گویند.

"بزرگداشت بامداد" بخش سوم کتاب است. پیام ها، سخنرانی ها و یادداشت هایی که بعد از مرگ شاملو منتشر شده است.

بخش بعدی، "نقد و بررسی شاملو و آثارش" است که در آن، رضا براهنی، ناصر پاکدامن، تقی پورنامداریان، علی حصوری، یدالله رویایی، حسن زرهی، میرزا آقا عسگری، شمس لنگرودی و دیگران نقد دقیقی از نیم قرن فعالیت شاملو را ارائه می کنند.

"گفت و نگفت از بامداد" مجموعه گفت و گوهاست با شاعران (مفتون امینی، منوچهر آتشی، نصرت رحمانی، محمد حقوقی، محمدعلی سپانلو، سهراب مازندرانی، ضیا موحد، علی باباچاهی)، نویسندگان (جواد مجابی، نسیم خاکسار، جلال سرفراز، اسد سیف، داریوش کارگر، رضا مقصدی، محمد محمدعلی) و همین طور آیدا سرکیسیان همسر شاملو، و بخش های مهمی از گفت و گوی هفده ساعته احمد شاملو با مجله فردوسی.

متن کامل سخنرانی احمد شاملو در دانشگاه برکلی که بحث های فراوانی را به همراه داشت و به قضیه معروف " فردوسی و شاملو " دامن زد، در این کتاب آمده است. نقد و نظر محمدرضا باطنی و شمس لنگرودی درباره این سخنرانی در ادامه آمده است.

"شاملو در سکانس آخر"، متن سناریوی فیلمی است که بهمن مقصودلو درباره شاملو ساخته است. در این فیلم، در کنار احمد شاملو، محمود دولت آبادی، ناصر تقوایی، محمدعلی سپانلو، سیمین بهبهانی، عباس کیارستمی، محمد حقوقی، بهرام بیضایی، اسماعیل نوری علا و آیدا حضور دارند. 
............................
بخشی از پیشگفتار :
"ادیسه بامداد در جستجوی آن چیزهایی است که همیشه از نگاه ها و متن ها گریخته اند، همه آن چیزهایی که ما را به شاملو و کار شاملو نزدیک و نزدیک تر می کند. به این اعتبار، به جای تکرار دانسته ها، شروع نادانسته ها را پیش گرفته ایم که هدفش شناخت کسی است که در شعر حساسیت برانگیز "در آستانه" سفر جانکاه و فرصت کوتاه را به جان می پذیرد. این چه شاعری است که حسرت نمی خورد؟ و چه بر جا گذاشته که حسادت بر می انگیزد؟ چه بر جای گذاشته که بر جا می ماند و شاعر را بر پا می کند؟ ما، کارمان را بر کشف گوشه های پنهانش گذاشته ایم."

ادیسه بامداد فرصتی است برای کشف فضاهای کور در زندگی، شعر و ادبیاتی که نام احمد شاملو را با خود می برد. 


منبع : انتشارات کاروان


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره