نام: عباس یمینی‌شریف

تاریخ تولد : خرداد سال ۱۲۹۸
محل تولد :  در محله پامنار تهران 
تاریخ وفات : بيست و هشتم آذر ماه ۱۳۶۸
.........................
آموزگار، مدیر مدرسه و نویسنده ایرانی ادبیات کودکان بود.او در اول خرداد سال ۱۲۹۸ در محله پامنار تهران به دنیا آمد. دوران کودکی و نوجوانی او در دربند گذشت. در سال ۱۳۱۷ در دانشسرای مقدماتی به تحصیل پرداخت. در سال ۱۳۲۱ اولین شعرش برای کودکان در مجله " نونهالان " منتشر شد. در سال ۱۳۲۳ با ابراهیم بنی‌احمد مجلهبازی کودکان را منتشر کرد. در سال ۱۳۲۴ اشعار او در کتاب‌های درسی دوره ابتدائی ایران وارد شد. در سال ۱۳۲۸ به مدیریت مجلات دانش آموز و سازمان جوانان شیر و خورشید سرخ منصوب گردید.
در سال ۱۳۳۲ یمینی شریف با بورس دولتی به امریکا اعزام شد و یکسال در دانشگاه کلمبیا به تحصیل دورهتخصصی در آموزش کودکان پرداخت و درجهفوق لیسانس دریافت کرد.
در سال ۱۳۳۴ دبستان روش نو را با همسرش توران مقومی پایه گذاشت که بعدها با گسترش فعالیت به مجموعهآموزشی از کودکستان تا پایان دورهراهنمائی تبدیل شد. آنان تا سال ۱۳۵۸ آن موسسه را اداره کردند.
در دی ماه سال ۱۳۳۵ به پیشنهاد جعفر بدیعی اولین شمارهمجلهکیهان بچه‌‌ها از طرف مؤسسهکیهان انتشار یافت. جعفر بدیعی سردبیر و عباس یمینی شریف مشاور این نشریه بودند. جعفر بدیعی بعدها به عنوان صاحب امتیاز و عباس یمینی شریف به عنوان مدیر مجله معرفی شدند. آنان تا سال 1358 با موسسه کیهان همکاری داشتند.
کتاب کلاس اول ابتدائی تألیف او به کتاب " دارا و آذر " معروف است و سال‌ها اولین کتاب آموزشی کودکان ایران بود. همچنین او به نگارش کتاب سواد آموزی به بزرگسالان برای کلاس‌های پیکار با بیسوادی نیز پرداخت.
عباس یمینی شریف از بنیانگزاران شورای کتاب کودک نیز بود. بیش از سی اثر شعر و داستان او در دوران حیاتش به انتشار رسید و برنده جوایز متعدد در ادبیات کودکان شد.
.........................
 آثار :
برای کودکان:

* باغ دوستی
* پلنگ یکه تاز
* شعر با الفبا
* سیاهک و سفیدک
* خانه بابا علی 

از آثار به چاپ رسیده برای تمام گروه ‌های سنی:
* نیم قرن در باغ شعر کودکان(خاطرات)
* شهر ناپدیدان 

کتاب:
* فارسی، زبان ایران (برای نوآموزان خارج از کشور که به زبان انگلیسی آشنایی دارند)
* گل‌های گویا
* آوای نوگلان
* جزیره مرجان 

سایت عباس یمینی شریف


منبع : ویکی پدیا


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره