نام: شیون فومنی

نام اصلی :  میر احمد سید فخری نژاد
تاریخ تولد:سال 1325
محل تولد :فومن
تاریخ وفات :1377
محل وفات :تهران
.............................
شیون فومنی (میر احمد سید فخری نژاد) از شاعران محبوب و مشهور خطه ی شمال در سال 1325 هجری خورشیدی در شهرستان فومن دیده به جهان گشود. او تحصیلات ابتدایی و سه ساله خود را در رشت سپری کرد و بعد از آن به کرمانشاه کوچ کرد و سه ساله دوم دبیرستان را تا اخذ دیپلم طبیعی -1345 در آنجا گذراند. شیون در سال 1346 وارد سپاهی دانش در طارم زنجان شد و یکسال بعد به استخدام اداره آموزش و پرورش استان مازندران درآمد و در سال 1348 وارد زندگی زناشویی شد در کوچی عهده دار مدیریت و تدریس در یکی از مدارس فولادمحله ساری گشت و تا سال 1351 به کار تدریس مشغول بود. پس از آن نیز دردیگر نقاط گیلان به این شغل ادامه داد. او در سال 1374 مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی به وسیله دیالیز به تهران کوچ کرد و در همین سال با توجه به درد بیشمار مدرک تحصیلی فوق دیپلم را در رشته تجربی، از دانشگاه تربیت معلم شد . شیون در سال 1376 ه.ش پس از سالها تدریس، بازنشسته شد. او در شهریورماه 1377 پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه در یکی از بیمارستانهای تهران از دنیا رفت . آرامگاهش در بقعه سلیمانداراب رشت بنا به وصیتش در کنار مقبره میرزا کوچک جنگلی قرار دارد .

شیون فومنی به عنوان یكی از شاعران موفق دو زبانه در حوزه شعر محلی و بومی گیلكی را كه داشت در محاق فراموشی قرار می‌‌گرفت سینه به سینه تا آنسوی مرزهای كشورمان اشاعه داد و از سوی دیگر در حوزه شعر فارسی با انتشار مجموعه های شعر فارسی و ارائه قالبهای معمول و مرسوم شعر فارسی از شاعران تأثیر گذار و توانای شعر معاصر بشمار می‌‌رود. تحقیق و پژوهش در زمینه ی فرهنگ، و ادب گیلان و ارائه مجموعه اشعار گیلكی در قالب غزلیات، منظومه‌ها و دو بینی های محلی است از جمله آثار اوست. علاوه بر اینها، ترانه سرایی یكی از جنبه های ادبی و هنری شیون است كه با مهارت، چیرگی و تسلط بر موسیقی، آواها و ملودی های محلی و فارسی از وی به‌عنوان موفق ترین شاعر ترانه سرا شناخت كه در این حوزه ترانه های متعددی از وی به وسیله خوانندگان نامور خوانده شده، نام برده شده است . شیون در كنار شعر گیلكی و شعر فارسی فعالیتهای پر دغدغه ای در سایر حوزه های ادبی داشته است از آنجمله: شعر و ادبیات كودكان، قصه، داستان كوتاه و فیلمنامه (سناریو) از دیگر آثار اوست كه طبعاً برشی دیگر از تواناییهای وی به شمار می‌‌رود.
.............................
آثار فارسی شیون:
شیون فومنی در شعر فارسی در دو شیوه كلاسیك و نو اشعار ماندگاری را از خود به یادگار نهاده است. غزل های شیون، از برجسته ترین غزل های معاصر شعر فارسی است كه وی را در ردیف ممتازترین شاعر غزلسرا در حوزه ی غزل امروز نئوكلاسیك قرارداده است. غزل های شیون، شیوه ی تخیل و مضمون پردازی شاعران سبك هندی، تشبیهات، استعارات، تصاویر و زبان امروزی همراه با تمثیل، تركیب سازی، مضمون یا بی و پارادوكس های زیبایی را در خود دارد كه البته همه اینها در كنار عناصر بومی و چه با اصطلاحات و تركیبات زبانی گیلك، همانند: این سفر (این دفعه)، وعده خلافی، خرسخواری، تن شده، چموش پا تاوه و ... به واقع دیده می‌‌شود كه كلمات را به راحتی دستكاری می‌‌كند و با انها فضای تخیلی می‌‌سازد. در غزل های او حتی قافیه‌ها بسیار طبیعی و زیبا بجا می‌‌نمایند. خود او می‌‌گوید: وزن و قافیه و ردیف اگر اندیشیده آید پوشال كم بهایی است كه خار كنی را به كار نمی‌رود. تشخیص زبانی او مربوط به گزینش لطیف ترین واژه‌ها رایج است و ناخودآگاه از واژه های خشك و خشن پرهیز می‌‌كند وی بلاغت را با تخیل و زیبایی در كنار هم نشانده است؛ به ویژه كه سراسر اشعار و مجموعه های او هوای شمال را دارد و فضای گیلان را می‌‌توان در شعر او به وضوح مشاهده كرد. این گونه بومگرایی كه از عناصر سبكی اوست، یكی از محصولات نو گرایی نیمایی است كه شاعر را با محیط خویش، پیوند می‌‌دهد. در كنار غزل در حوزه اشعار كلاسیك، رباعی، دو بیتی، مثنوی، قصیده از جمله طبع آزمایی های شاعر بوده است كه همواره با توجه به ظرفیت قالبها مشاهده توانمندیها و موفقیتهای شیون هستیم. امّا اشعار نو و اشعار سپید از پر دغدغه ترین لحظه های سرودن شاعر بوده است كه چهره دیگر شاعر را در این قالب به خوبی می‌‌بینیم كه چقدر از ظرفیتهای بیانی، زبانی، عاطفی و ... شاعر را با خود به همراه داشته است كه تا بدان پایه شاعری با آنهمه غزل های زیبا و دلنشین گرایش خاصی به سرودن اشعار سپید نشان می‌‌دهد.
1- پیش پای برگ (برگزیده اشعار): این مجموعه شعر برگرفته و برگزیده اشعار فارسی شاعر از قالب غزل، مثنوی، رباعی، دو بیتی، نو و سپید از اواخر دهه چهل تا اوایل دهه هفتاد سالهای شاعری شیون است. ناشر: شاعر، چاپ اول بهار 1374.
2- یك آسمان پرواز (برگزیده اشعار): این مجموعه شعر برگرفته و برگزیده اشعار فارسی شاعر از قالب غزل، رباعی، دو بیتی، شعر نو، شعر سپید از اواخر دهه چهل تا اوایل دهه هفتاد سالهای شاعری شیون است. ناشر: شاعر، چاپ اول بهار 1374.
3- از تو برای تو : این مجموعه در برگیرنده ی غزل، رباعی، دو بیتی، مثنوی سروده ی شاعر است، به كوشش: حامد فومنی. ناشر: خجسته، چاپ اول 1378.
4- رودخانه در بهار : این مجموعه در برگیرنده ی اشعار سپید شاعر همراه با مقدمه ای از شیون در باب دیدگاه وی از شعر و زبان شعری است، به كوشش: حامد فومنی، ناشر: خجسته، چاپ اول 1378.
5- كوچه باغ حرف : این مجموعه در برگیرنده ی كلیه اشعار شاعر در قالب رباعی است كه در یك كتاب گردآوری و تدوین شده است، به كوشش: حامد فومنی. ناشر: هدایت، چاپ اول 1382. 


منبع : ویکی پدیا


خرید و فروش اجناس دست دوم - اتومبیل و خودروی دست دوم، ماشین دست دوم، کتاب دست دوم، و لوازم منزل دست دوم

خبرهای ایرانیان خارج از کشور - مشاغل ایرانیان خارج
« آگهی ها »
خدمات تحصیلی میر
خدمات تحصیلی - پذیرش دانشجویی و اطلاعات مفید برای دانشجویان ایرانی در مالزی
NazIran.com
وبگاه سرگرمی - کلیپ روز، آهنگ و ترانه های ایرانی، لطیفه، طالع بینی و غیره